3 SVISLÉ NOSNÉ KONSTRUKCE
Svislé konstrukce se dělí na nosné konstrukce (stěny, sloupy, pilíře) a nenosné konstrukce (příčky, stěnové výplně). Svislé nosné konstrukce podepírají stropní konstrukce a přenášejí tak zatížení do základových konstrukcí. Tím tvoří rozhodující část nosného systému budovy.
Z hlediska tvaru a konstrukčního řešení se svislé nosné konstrukce rozdělují na:
- sloupy
- převažuje výška nad půdorysnými rozměry
- stěny - plošné prvky, převažuje výška a délka nad tloušťkou
- pilíře - sloupy s většími půdorysnými rozměry (masivnější sloupy)
3.1 POŽADAVKY NA SVISLÉ NOSNÉ KONSTRUKCE
Architektonické požadavky
Vhodná dispozice budovy je závislá na umístění svislých nosných konstrukcí. Dispoziční řešení nosných konstrukcí pak určuje jejich parametry, ale i rozpon a typ stropní konstrukce.
Statická funkce a požadavky
Hlavní funkcí svislých nosných konstrukcí je přenášení veškerých zatížení (ze stropů, ze schodišť, ze střechy) do základové konstrukce. Svislé nosné konstrukce jsou namáhány převážně tlakem. Svislé zatížení je převáděno buď centricky nebo excentricky (mimostředně), což má podstatný vliv na namáhání a únosnost dané konstrukce. Svislé nosné konstrukce přenášejí nejen zatížení svislá, ale i vodorovná, například zatížení větrem. Prostřednictvím vhodné skladby stěn ve stěnových systémech lze zajistit dobrou prostorovou tuhost konstrukce.
Protipožární funkce a požadavky
Svislé nosné konstrukce musí splňovat požadavky požární bezpečnosti, konkrétně požární odolnost a stupeň hořlavosti použitého materiálu. Požární odolnost je schopnost materiálu odolávat požáru. Například označení REI30 znamená, že ke statickému porušení nosné konstrukce a k nežádoucímu nárůstu teploty na neohřívaném povrchu nedojde dříve než za 30 minut.
Akustické požadavky
Stěna musí mít dostatečný odpor vůči průniku zvuku ze vzduchu jedné místnosti (nebo vnějšího prostoru) přes konstrukci do místnosti druhé. Stěny musí vyhovovat požadavkům na vzduchovou neprůzvučnost - Rw [dB].
Tepelně technické požadavky
Tyto požadavky stanovuje norma ČSN 73 0540. Norma uvádí požadované hodnoty součinitele prostupu tepla U [W×m-2×K-1]. Ten závisí na materiálu a skladbě konstrukce. Konstrukce má určitý tepelný odpor - brání prostupu tepla. Například zateplením objektu tento odpor zvýšíme a ušetříme tak náklady na vytápění. Snažíme se také zabránit vzniku teplených mostů - místo v konstrukci, kudy utíká teplo (nejčastěji okenní nadpraží, věnec).