2.4 ZÁKLADNÍ POJMY

STAVBA - Stavbou se rozumí jakékoliv stavební dílo, které je výsledkem stavební činnosti. Je to souhrn dodávek stavebních materiálů, hmot, dílců a stavebních prací, často i strojů, zařízeních sloužících k vytvoření díla na základě příslušné dokumentace. Zpravidla je stavba pevně spojená se zemí.
Rozlišujeme novostavbu, změnu dokončené stavby (nástavba, přístavba, stavební úprava) a rekonstrukci.

STAVENIŠTĚ - Místo, na kterém se provádí stavba (stavební pozemek).

STAVEBNÍ OBJEKT - Je prostorově ucelená nebo technicky samostatná účelově určená část stavby. Nejběžnější formou je budova, silnice, parkoviště, ...

BUDOVA - Je soubor stavebních konstrukcí vytvářejících prostorový útvar. Stavební konstrukce musí splňovat danou funkci. Dělí se horizontálními rovinami v úrovni stropů na podlaží.

BYT - Byt je soubor místností nebo jednotlivá obytná místnost, která svým stavebně technickým uspořádáním a vybavením splňuje požadavky na trvalé bydlení a je k tomuto užívání určena.

OBYTNÁ MÍSTNOST - Prostor určený k trvalému pobytu osob, má minimální podlahovou plochu 8 m2, nebo 16 m2, pokud tvoří byt jediná místnost a splňuje další požadavky, především podle vyhlášky 268/2009 Sb. (přímé denní osvětlení, přímé větrání, dostatečné vytápění s možností regulace tepla, minimální světlá výška, výšková úroveň podlahy nad terénem, ...).

PŘÍSLUŠENSTVÍ BYTU - Jsou součásti bytu, které slouží pro zajištění osobní hygieny, komunikace, apod.

PODKROVÍ - Je podstřešní prostor nebo jeho část, stavebně vymezený střešní konstrukcí a dalšími konstrukcemi, určený pro další využití (byt).

PŮDA - Je vnitřní prostor vymezený střešní konstrukcí a dalšími konstrukce, nijak nevyužitý.

KONSTRUKČNÍ VÝŠKA - Svislá vzdálenost úrovní vymezujících následná podlaží, vzdálenost mezi horními povrchy vodorovných nosných konstrukcí, u podlahy na terénu od hydroizolace.

SVĚTLÁ VÝŠKA - Svislá vzdálenost mezi horním povrchem podlahy a spodní úrovní stropu téhož podlaží.

PODLAŽÍ - Podlaží je část budovy vymezená dvěma po sobě následujícími úrovněmi horního povrchu nosné části stropních konstrukcí. U nejnižšího podlaží na rostlém terénu je spodní vymezující rovinou úroveň podkladu pod podlahou. Rozlišujeme podlaží podzemní a nadzemní.
        Podzemní podlaží - Úroveň podlaží je níže než 800 mm pod nejvyšší úrovní terénu v pásu širokém 5 m po obvodu domu.
        Nadzemní podlaží - Každé podlaží, které má úroveň podlahy výše nebo rovno 800 mm pod úrovní přilehlého terénu.

Označování podlaží:
        1NP - první nadzemní podlaží, dříve přízemí
        2NP - druhé nadzemní podlaží, dříve první patro
        1S - první podzemní podlaží, suterén
        2S - druhé podzemní podlaží

Prvnímu nadzemnímu podlaží je obvykle přiřazena relativní výšková kóta 0,000. Pak 2NP má například výškovou kótu +3,000 a 1S výškovou kótu -3,000.